Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności portalu cas.nowasol.pl

Urząd Miejski w Nowej Soli zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej o nazwie http://cas.nowasol.pl zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej cas.nowasol.pl. Data publikacji strony internetowej: 2 stycznia 2024 r.

Status pod względem zgodności z ustawą:

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Audio deskrypcja dla materiałów video/multimedialnych będzie na bieżąco realizowana zgodnie z zapisami ustawy.

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Dostępność architektoniczna

Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli, ul. Kasprowicza 12, 67-100 Nowa Sól

Do budynku prowadzą dwa wejścia. Pierwsze główne od ul. Kasprowicza 12, drugie – wejście tylnie od parkingu z tyłu budynku.

Przy schodach do wejścia głównego znajduje się podjazd dla osób niepełnosprawnych, wejście do budynku następuje poprzez dwie pary drzwi. Drzwi wejściowe otwierane ręcznie na szerokość 100 cm prowadzą w przedsionek, za którym znajdują się kolejne drzwi otwierane ręcznie na szerokość 100 cm. Wejście tylnie nie posiada schodów, drzwi wejściowe otwierane ręcznie na szerokość 100 cm, należy zadzwonić do domofonu.

Na parterze znajduje się winda, którą można wjechać na pierwsze piętro, a także zjechać do piwnicy. Na parterze oraz na pierwszym piętrze znajdują się toalety dla osób z niepełno sprawnościami wyposażone w system przywołania.

W łazienkach znajdujących się w szatniach przy sali gimnastycznej zamontowane są prysznice z siedziskiem, które są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W budynku znajdują się oznakowania poziome przystosowane dla osób niewidomych i niedowidzących: linie naprowadzające oznaczające ciągi komunikacyjne wewnątrz budynku, pasy ostrzegawcze, pola uwagi. Zamontowano nakładki kątowe na krawędziach stopni schodów. Zamontowano plany tyflograficzne obiektu z oznaczeniami brajlowskimi, zastosowano nakładki na poręcze z oznaczeniem brajlowskim, zastosowano tabliczki brajlowskie oznaczeń pomieszczeń na drzwi budynku, zamontowano oznakowania w formie piktogramów z oznaczeniem brajlowskim pomieszczeń wewnątrz budynku. Zastosowano kontrastowe oznaczenia kątów ścian oraz wnęk drzwiowych w budynku.

Nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

Z przodu budynku oraz za budynkiem jest dostępny parking z wydzielonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie parkingu zastosowano montaż krawężników 0 cm.

Z przodu budynku, po lewej stronie wejścia głównego znajduje się stojak na rowery, po prawej stronie, za budynkiem znajduje się zadaszony stojak na rowery.

Za budynkiem znajduje się siłownia zewnętrzna wyposażona także w urządzenia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Obok siłowni zewnętrznej znajduje się integracyjny plac zabaw podzielony na dwie strefy – plac zabaw oraz plac sensoryczny. Zamontowano następujące urządzenia: huśtawkę „ptasie gniazdo”, 3 hamaki, równoważnię – urządzenie sportowo-rekreacyjne do ćwiczeń koordynacji i równowagi, ławkę „balans” do ćwiczeń umiejętności ruchowych oraz równowagi i koordynacji ruchowej, słupki do koordynacji równowagi, siatkę „babie lato” do ćwiczeń koordynacji oraz motoryki ruchowej, a także piaskownicę o strukturze statku.

Przestrzeń sensoryczna to ciąg zróżnicowanych, a zarazem stopniowanych w zakresie czucia nawierzchni, jest to ciąg komunikacyjny składający się z 13 pól sensorycznych. W przerwie pomiędzy polami znajduje się trawa naturalna. Wzdłuż ścieżki zamontowano zabezpieczające barierki. Długość ścieżki ok. 30 metrów. Strefa sensoryki zapachów zaaranżowana poprzez umiejscowienie 2 drewnianych donic z nasadzeniem roślinnymi. Strefa symulacji zmysłu słuchu zaaranżowana poprzez montaż następujących urządzeń: bębny, cymbałki, dzwonki, wiata z tablicą do rysowania. Zakres budowy strefy sensorycznej objął także miejsce dla opiekunów oraz terapeutów poprzez montaż 2 ławek spocznikowych.

Ścieżki prowadzące na teren zielony wokół budynku są wyłożone kostka brukową i nie stanowią problemu w poruszaniu się przez osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Alicja Choptowa-Rutkowska Sekretarz Miasta, sekretarz@nowasol.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 68 459 03 03. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247

Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848

Na skróty